Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
English version Kontakt    
zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka

Airspace Strategy for Poland POLFRA O Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni Powietrznej
Warsztaty

Drony ASM1
Strona projektu - Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym


Logo CEF

Najnowsze Informacje

2012.05.30, 10:00

PL2012 - Brieffing prasowy - przygotowanie do EURO

zdj

W dniu 30 maja 2012 roku o godz. 8:00 na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie zaprezentowano stan przygotowań operacyjnych lotnictwa do EURO 2012 koordynowanych przez PL2012.

Prezentacje zawierające aktualne dane dotyczące wdrożonych rozwiązań oraz przewidywanej liczby pasażerów i operacji lotniczych przedstawili: Dyrektor PPL Michał Marzec, Prezes PAŻP Krzysztof Banaszek, Koordynator PL2012 Rafał Marczewski.

Prezes PAŻP zwrócił uwagę na wykonane przez Agencję zadania w zakresie przygotowania zarówno służb operacyjnych, jak też przestrzeni powietrznej, która musi spełnić wymagania nie tylko lotnictwa komunikacyjnego, ale też służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczny przebieg turnieju.
W odniesieniu do PAŻP szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wprowadzone rozwiązania polegające na utworzeniu dodatkowego stanowiska GND na wieży kontroli lotów w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, które będzie uruchamiane w przypadku wzrostu ruchu lotniczego ponad liczbę operacji obsługiwanych standardowo przez kontrolera TWR.

Prezentacja PAŻP znajduje się w załączonym pliku.

Ponadto omawiano rzeczywiste wzrosty liczby operacji na polskich lotniskach spowodowane obsługą EURO, które szacowane są w sumie na ok. 2 tysiące dodatkowych operacji.

Obecne analizy prowadzone przez koordynatora lotnisk (firmę ACL) wspólnie z PAŻP i PL2012 wskazują na następujące przewidywane wzrosty ruchu (dane ACL z 23 maja):
Lotnisko w Warszawie:
- 595 dodatkowych operacji w okresie od 1 czerwca do 8 lipca br., co stanowi 3,5% całkowitego ruchu lotniczego w tym okresie,
Lotnisko w Gdańsku:
- 478 dodatkowych operacji w okresie od 1 czerwca do 8 lipca br., co stanowi 9,2% całkowitego ruchu lotniczego w tym okresie,
Lotnisko w Poznaniu:
- 332 dodatkowych operacji w okresie od 1 czerwca do 8 lipca br., co stanowi 7,7% całkowitego ruchu lotniczego w tym okresie,
Lotnisko we Wrocławiu:
- 195 dodatkowych operacji w okresie od 1 czerwca do 8 lipca br., co stanowi 5,2% całkowitego ruchu lotniczego w tym okresie,
Lotnisko w Krakowie (dane PAŻP):
- 29 dodatkowych operacji w okresie od 1 czerwca do 8 lipca br. – loty na Ukrainę i z Ukrainy.

Informacje dotyczące EURO znajdują się pod adresem: http://www.pansa.pl/euro2012/

Konferencja na Lotnisku Chopina to był tylko początek wizyty dziennikarzy na czterech lotniskach w miastach-gospodarzach piłkarskich mistrzostw Europy.
Po konferencji Prezes Eurolot Mariusz Dąbrowski zaprosił dziennikarzy na pokład samolotu Bombardier Q400 NextGen w celu zapoznania się z przygotowaniem pozostałych lotnisk obsługujących EURO.

W ciągu kilku godzin osiem operacji lotniczych: cztery starty i cztery lądowania. Dziennikarze rozpoczeli i skończyli na Lotnisku Chopina, odwiedzając kolejno Poznań, Wrocław i Gdańsk.
Euro 2012 będzie tylko chwilą w życiu odwiedzanych lotnisk, ale na tę chwilę przygotowały się pod każdym względem.

Link do relacji z wydarzenia:
http://www.bankier.pl/
http://tvp.info/wiadomosci/

Informacja PAP na temat: "Wojsko na Euro: więcej dyżurów lotnictwa, dokładniejsza kontrola radarowa" znajdą Państwo w poniższym linku:
http://www.pap.pl/euro2012/
powrót